64 (Hradecký)

125 Kč
64
Autor: 
Hradecký Daniel
ISBN: 
978-80-87370-10-0
EAN: 
9788087370100
Dostupnost: 
SKLADEM
Obvyklá cena: 139 Kč
Sleva: 
10%
Sazba DPH: 
10%
Nakladatel: 
Perplex
Vydání: 
1.
Rok vydání: 
2013
Počet stran: 
64

Privátní záznam z cesty do podsvětí či k archetypům kolektivního nevědomí? Zpozdilý moralistní hanopis? Pomýlený manifest? Snad takto lze vnímat a číst nejnovější soubor básnických textů Daniela Hradeckého, který po sbírkách Muž v průlomu (2004) a V cirkuse Calvaria (2009) představuje svou zatím nejosobněji pojatou knihu. Autorova poetika, těžící z impozantní sečtělosti a jiskřící pádnými, aforisticky sevřenými formulacemi, je ve sbírce 64 méně širokodechá a získává až existenciální rozměr: řada veršů jako by zde chtěla sloužit něčemu mnohem podstatnějšímu, než je poezie. Deziluzivní zkušenost ikarovského pádu a zjištění, že „svět je přesně takový, jakým se jeví“, vede k důsledné, obnažené, smrtelně vážné zpovědi, při níž se autor neuchyluje k žádným básnickým trikům, které dnes tak rády nacházejí vděčné čtenáře.

Vyjádření poroty

64 je třetí sbírkou Daniela Hradeckého (1973) a je jeho dosud nejosobnější knihou. Autor nás vede na soukromou cestu do „Hádovy říše“. Nemoralizuje, nepřesvědčuje, nezastírá, „jen“ konstatuje, že „svět je přesně takový, jakým se jeví“.

Není to snadné čtení. Musíme být stále ve střehu, abychom zaznamenali všechny nuance a vrstvy; tím spíš, že autor je poeta doctus. Často nás mohou zaskočit úsporné, až nepříjemně přesné formulace, v nichž se básník jemně, a přitom vlastně bezohledně – vůči čtenáři, ale i vůči sobě samému – dotýká existenciálních témat a otázek. Je to výraz sebevědomí, anebo naopak nejistoty? Jisté je, že nejde o povrchní provokaci, ani o pouhou zálibu ve „velkých slovech“, ale o básnickou výpověď, v níž každé slovo má svou váhu – a svou vážnost.
Převažující tematikou této filosoficky laděné poezie je lidská existence v tomto světě, vztahy a postoje i nesamozřejmost toho všeho. Oč úspornější je autorův jazyk, o to vybroušenější je jeho užití, vedoucí k důsledné, obnažené zpovědi, která je prostá jakýchkoli klišé, póz či myšlenkových stereotypů; z těch je naopak leckdy usvědčen čtenář. Tato zdánlivě chladná poezie je nakonec plná dramatičnosti, ba konfliktnosti a vnitřního napětí. Autorově deziluzivní zkušenosti ikarovského pádu nelze uniknout. Čtenář je chycen, nucen účastnit se této náročné cesty, nechat se zneklidnit, rozrušit a vnitřně se angažovat – a je to sevření až kolářovsky neúprosné.