Katastrofa 1914

625 Kč
Katastrofa 1914
Autor: 
Hastings Max
ISBN: 
978-80-7335-370-4
EAN: 
9788073353704
Dostupnost: 
SKLADEM
Obvyklá cena: 625 Kč
Sazba DPH: 
10%
Nakladatel: 
Leda
Rok vydání: 
2014
Počet stran: 
619

Britský historik v úvodu popisuje zavraždění Františka Ferdinanda a jeho manželky Žofie. Dále sleduje politický vývoj v evropských zemích, které patřily k tehdejším velmocím (Německo, Británie, Rusko, Francie a Rakousko). Následuje popis diplomatických jednání v létě 1914, bojových plánů mocností a vypuknutí války. Důležitá pozornost je věnována průběhu bojových operací na jednotlivých bojištích první světové války (balkánská fronta, východní i západní fronta nebo boje na moři) i zobrazení každodenního života v zázemí do sklonku roku 1914. Fotografie, mapy. Vypuknutí první světové války a zachycení prvních šesti měsíců tohoto konfliktu.
Popis nakladatele

První světová válka, předznamenaná atentátem na rakouského arcivévodu Františka Ferdinanda v červnu 1914, zahájila éru sebezničujícího krveprolévání a zbořila „starý svět“. Přední britský historik vojenství Max Hastings dramaticky popisuje, co této konfrontaci bezprostředně předcházelo a jak rozhodujících prvních pět válečných měsíců prožívaly nejen miliony vojáků na srbských, francouzských, belgických, východopruských či haličských bojištích, ale i jejich blízcí v zázemí. Autorovo poutavé líčení bitev na západní i východní frontě ohromí všechny, kdo si válečné zápolení představují pouze v kulisách zákopů a šrapnelů, ostnatého drátu a všudypřítomného bahna. Pečlivou analýzou záznamů vrcholných politiků, generálů i řadových vojáků sedmi národů a také těžce zkoušených civilistů Hastings působivě dokládá, s jak naivním nadšením pod vlajícími praporci a za ryčného doprovodu polních kapel napochodovaly miliony mladíků na jatka, aniž si většina uvědomila, že mašinerie války se už na hony vzdálila romantickým představám devatenáctého století.

Hastingsova kniha boří řadu mýtů a rozborem strategie jednotlivých vrchních velitelů předkládá i překvapující závěry. Po důkladné analýze dostupných důkazů autor navzdory současným revizionistickým tendencím dokazuje, že vinu za rozpoutání války nese jednoznačně císařské Německo, v jehož vleku se ocitlo Rakousko-Uhersko. Porazit dobyvačné generály říše Viléma II. bylo pro budoucnost svobody a demokracie v Evropě životně důležité.
(Evropa táhne do války)