O Jablku a dalších

250 Kč
O Jablku a dalších
Ukazka 1 O Jablku a dalsichUkázka 2 O Jablku a dalsich
Autor: 
PLAC
Podnázev: 
Průvodce po výtvarném umění 60. až 80. let 20. století ve veřejném prostoru Jablonce nad Nisou
ISBN: 
978-80-905961-0-8
EAN: 
9788090596108
Dostupnost: 
SKLADEM
Obvyklá cena: 250 Kč
Sazba DPH: 
10%
Vydání: 
1.
Edice: 
Plac
Rok vydání: 
2014
Počet stran: 
88
Související tituly: 

Udělali jsme si radost a napsali průvodce.


Křtí Pavel Karous 10. prosince 2014 v 18.30 hodin ve Vladimírově knihkupectví

Resumé pro svět:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10619821880-u-zavesene-knihy/21441100...

Knihu vytvořil jablonecký spolek PLAC, který se věnuje kultivaci veřejného prostoru města a krajiny. Vladimír Opatrný, nakladatel a člen spolku, uvádí: „Kniha je oslavou neprávem přehlíženého umění a jeho autorů.“ Mnozí z nich přitom v Jablonci nad Nisou stále žijí a zejména díky jejich vzpomínkám se podařilo poskládat většinu střípků do mozaiky příběhů, když pátrání v archivech, kronikách a dobovém tisku mnoho informací nepřineslo.

Autor textů, architekt Jakub Chuchlík, dodává: „Přijali jsme roli kronikářů, zodpovědných za obraz historie, a sochám, jejichž jména se nedohledala nebo nikdy neexistovala, jsme vtiskli někdy již zlidovělé přezdívky. K tomu nás vedlo přesvědčení, že pojmenování pomáhá ztotožnit se s dílem a může tak přispět k jeho většímu docenění. Pokud se tak stane, naplní se jedna z motivací, které nás k přípravě knihy vedly.“

Grafickou podobu navrhl výtvarník, grafik a pedagog Jan Picko. „Není to klasický průvodce, ale spíše obrazová kniha pracující s grafickými postprodukcemi fotografií soch,“ popisuje charakter publikace. Kniha však zároveň nabízí několik ucelených okruhů, na kterých odkrývá nové příběhy a dává nám tak možnost spatřit jablonecká prostranství jinak než dříve.

Kniha O jablku a dalších je první ze zamýšlené řady průvodců různými vrstvami města.


Přednáška Pavla Karouse ve Vladimírově Knihkupectví Serius

1. část:

2. část