Principy voleb v České republice

261 Kč
Principy voleb v České republice
Autor: 
Antoš Marek
Podnázev: 
doplněno o srovnání se státy Evropské unie
ISBN: 
978-80-7201-734-8
Dostupnost: 
vyprodáno
Obvyklá cena: 290 Kč
Sleva: 
10%
Sazba DPH: 
10%
Nakladatel: 
Linde
Vydání: 
1.
Edice: 
Praktické právnické příručky
Rok vydání: 
2008
Počet stran: 
192
Formát: 
A5

Kniha se zabývá základními principy voleb v České republice, mezi něž patří všeobecnost, rovnost, tajnost, přímost, svoboda poměrné zastoupení, resp. většinový systém. Hledá jejich zdroje v mezinárodních dokumentech o ochraně lidských práv a v ústavním pořádku, vymezuje jejich obsah a řeší otázku, do jaké míry je s nimi v souladu platná právní úprava voleb.
Vnitřně lze práci rozdělit do dvou hlavních částí. První z nich postupně jeden po druhém rozebírá jednotlivé principy voleb. V samostatné kapitole se pak věnuje principům, které vyplývají z práva na svobodné volby v Evropské úmluvě o lidských právech, a na něj navazující rozhodovací praxi štrasburských orgánů. Druhá část řeší několik otevřených otázek a problémů českého volebního práva, které mají vztah k principům českých voleb, a doporučuje vhodná řešení. Věnuje se zde mj. problematice distančního hlasování, která je s ohledem na připravované zavedení e-votingu velmi aktuální.
Těžiště práce leží v právní úpravě voleb do Parlamentu České republiky, na řadě míst však pracuje s příklady ze zahraničí, které mohou přinést řadu užitečných podnětů. Ve vybraných případech se také vedle voleb do Parlamentu ČR věnuje i dalším druhům voleb v ČR, kterými jsou volby do zastupitelstev krajů a obcí a volby do Evropského parlamentu.