Soudy a soudci ve Švýcarsku

180 Kč
Soudy a soudci ve Švýcarsku
Podnázev: 
Švýcarský federální soud a frankofonní kantony
ISBN: 
78-80-7201-667-9
Dostupnost: 
vyprodáno
Obvyklá cena: 200 Kč
Sleva: 
10%
Sazba DPH: 
10%
Nakladatel: 
Linde
Vydání: 
1.
Edice: 
Monografie
Rok vydání: 
2007
Počet stran: 
120
Formát: 
A5

Publikace představuje soudní soustavy švýcarských frankofonních a dvojjazyčných kantonů (Bern, Fribourg, Jura, Neuchâtel, Valais, Vaud, Ženeva) a klíčovou instituci švýcarského federálního soudnictví - Federální soud, jehož pravomoci a organizace jsou od 1. ledna 2007 definovány novým zákonem.
Autor seznamuje čtenáře s postavením soudců, jak v jednotlivých článcích soudních soustav frankofonních kantonů, tak na federální úrovni. Popisuje základní aspekty postavení soudce, zvláště pak federální a kantonální podmínky vzniku a zániku mandátu, kvalifikační požadavky, okolnosti vyloučení soudce z řízení a velmi citlivou otázku vedlejších činností soudce. V samostatné kapitole pak autor nastiňuje hlavní důvody vzniku a rysy připravovaného Federálního občanského soudního řádu, který by měl vstoupit v platnost během několika příštích let a nahradit stávající kantonální Občanské soudní řády. Popisné části předchází historická kapitola, která shrnuje základní historická, demografická, sociologická a politická východiska, jejichž znalost je nezbytná k úplnému pochopení popisovaného stavu.
Autor, švýcarský a český občan, absolvoval studia na právnické fakultě University Fribourg, kde obdržel titul Iuris Licenciatus; titul JUDr. získal na Universitě Karlově.