Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

313 Kč
Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
Autor: 
Jonasson Jonas
ISBN: 
978-80-87697-00-9
Dostupnost: 
SKLADEM
Obvyklá cena: 348 Kč
Sleva: 
10%
Sazba DPH: 
10%
Nakladatel: 
Panteon
Rok vydání: 
2012
Počet stran: 
400
Související tituly: 
Poznámka: 

Alan Karlsson má narozeniny. Dokonce kulaté a to rovnou stovku, což už je důvod k pořádné oslavě. Starosta i místní novináři se hotoví k oslavě, ale křepký penzista má jiné plány. Prostě vyleze z okna domova důchodců a pláchne do neznáma. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se náhodou ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává.

Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy.

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.

  • Švédský bestseller v letech 2010 a 2011 (přes 1 000 000 prodaných výtisků)
  • Ve Francii, Itálii, Nizozemí a dalších zemích na předních místech žebříčků
    prodejnosti
  • Práva na vydání knihy prodána do 30 jazyků
  • Podle knihy je natáčen film s největším rozpočtem v historii švédské kinematografie

“Je to, jak to je, a jak bude, tak bude...” řekl Alan Karlsson (hlavní hrdina knihy)

Poznámka knihkupectví Serius:

Novodobý baron Prášil, švédský Forrest Gump, velvyslanec Kocourkova, současný Enšpígl, Švejk či Cimrman – takovými přízvisky častují světová i naše média hlavní postavu očekávaného románu Jonase Jonassona. Román „Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel“ slibuje čtenáře pobavit tak, až se bude za břicho popadat. Autor vsadil na osvědčenou kombinaci napínavého dobrodružství, cestování, sympatického hlavního hrdiny a suchého humoru, které ozvláštnil výletem do dějin a obdivuhodnou fantazií. To vše ve světě podpořila propagace nového autora. A vyplatilo se! Například Německo čekalo na knihu tak nedočkavě, že se jí v prvních čtyř měsících od vydání prodalo přes 500 000 výtisků. Nyní míří „Karlssonovská vlna“ do Čech a my jsme zvědaví, jak se s jazykovou komikou popasuje nakladatelství Panteon. I Češi se už jistě chtějí zasmát nad novým románem, který už okouzlil většinu Evropy.

Hodnocení médií

"Bláznivá kniha překonávající všechna očekávání!" (Stern, 08. 09. 2011)

"Zábavný rychlokurs o smyslu i nesmyslu dějin a přítomnosti. Knížka pro dobrou náladu!" (Denis Scheck, ARD druckfrisch)

"Velká zábava a obrovské potěšení ze čtení!" (Hessischer Rundfunk, hr 1)

"Prvotřídní enšpíglovská zábava!" (Der Spiegel)

"Klobouk dolů! Tenhle Jonas Jonasson napsal skutečně pěknou knihu." Stern (15. 12. 2011)

"Stoletého staříka posedne touha po cestovatelském dobrodružství – o tom se nám ani nesnilo. Těšte se na ztřeštěné kousky, které autor pro příběh vymyslel!" (Brigitte)

"Do knihy se lehce začtete a tento čtenářský požitek vás drží celých 400 stran a dokonce čím dál čtete, tím víc se vám kniha líbí." (Kurier)

"Zábavná jízda světovými dějinami." (Westfälische Nachrichten, 18. 10. 2011)

"Román, který nedokážete odložit – zábavný a okouzlující. Nejvíce si přejete, aby nikdy neskončil." Abendzeitung, München (31. 08. 2011)

"Pravý čtenářský požitek! Každá věta má své místo. Tolik jazykového a slovního humoru na jednom místě. Knihu jsem zhltla na jeden zátah a smála se na celé kolo." (Kristina Austing)

"Prvotřídní debut švédského autora Jonase Jonassona. Hrdina Allan Karlsson ví, že stovku slavit nechce a v hlavě má jen jeden cíl: Pryč odsud! Prchá na autobusové nádraží, kde nasedne do autobusu a míří tak daleko, jak mu jeho 50 korun v kapse dovolí. Jeden mladý muž ho požádá, aby mu dal pozor na kufr, zatímco si odskočí na toaletu. Ten mladík je ale gangster a Karlsson se tak nevinně dostává ke kufru peněz. Začíná pronásledování policií i gangstery, které překoná všechna očekávání (včetně účasti slona Sonji). Karlsson potkává různé lidi, které přesvědčí, aby mu pomohli. Začíná dobrodružný výlet po Švédsku!"