Tábory a válečná výroba

375 Kč
Tábory a válečná výroba
Tábory a válečná výroba
Autor: 
Rous Ivan
ISBN: 
80-87213-10-0
EAN: 
9788087213100
Dostupnost: 
vyprodáno
Obvyklá cena: 375 Kč
Sazba DPH: 
10%
Nakladatel: 
Ostatní
Vydání: 
1.
Rok vydání: 
2012
Počet stran: 
250

BESEDA S AUTOREM

Ve čtvrtek 28. června v 17.30 se v našem knihkupectví uskuteční beseda s autorem publikace Tábory a válečná výroba. Ivan Rous představí čerstvě vydanou knihu, která mapuje existenci pracovních a koncentračních táborů v našem regionu.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

Místo setkání:
Vladimírovo Knihkupectví Serius
Mírové náměstí 11, Jablonec nad Nisou
http://www.serius.cz/kontakt

Publikace představuje souhrn aktuálních, v mnoha případech dosud nezveřejněných poznatků o koncentračních, zajateckých, pracovních a dalších internačních táborech na území Liberecka, Jablonecka, Frýdlantska a přilehlých oblastí v Německu a Polsku. Jejich překvapivě vysoký počet souvisel v místních podmínkách zejména s rostoucí koncentrací válečného průmyslu a se systémem otrocké práce internovaných osob, jenž byl na něj naroubován.

Kniha přibližuje fungování celého systému; pokouší se identifikovat odlidšťující mechanismy, které uvedl v chod; odkrývá dobové souvislosti i následky. Tento přístup umožnil přinést řadu průkopnických poznatků, například zcela nový pohled na možnou úlohu takzvaných pochodů smrti. Autor vychází z mnohaletého studia archivních materiálů, ale i rozhovorů s pamětníky a podrobného průzkumu popisovaných lokalit. Svou knihu doplňuje o související problematiku poválečných odsunových středisek; věnuje se i historii libereckého zajateckého lágru z let 1914–1918. Pustil se také do zpracování doposud téměř nezmapovaného tématu libereckých romských táborů. Kniha tak přináší nebývale komplexní přehled poznatků, z nichž mnohé byly ještě donedávna prakticky neznámé. Text navíc doplňuje bohatý doprovodný materiál v podobě dobových snímků, map a dokumentů, ale i fotografií současného stavu zkoumaných lokalit.

Vznik knihy doprovázel intenzivní archivní a terénní výzkum, při kterém byly odhalena zapomenutá podzemní díla od 40. let 20. století nedostupná, zbytky táborů a válečné památky z industriálního prostředí. Na výzkumu se podíleli kolegové z okresních archivů Soka Liberec a Soka Jablonec nad Nisou, stavebního archivu města Liberce, jeskyňáři z České speleologické společnosti ZO 4-01 Liberec, potápěči z firmy Nautico a mnoho dalších osob. Archivní dokumenty a terénní výzkumy se sdružily do jednoho výstupu v podobě nově zpracovaných map táborů a podzemních objektů.

Kapitoly

Koncentrační tábory a výroba
AL Reichenau (Rýnovice)
AL Gablonz (Jablonec nad Nisou)
FAL Morchenstern (Smržovka)
FAL Kratzau I, II (Chrastava)
FAL Hartmannsdorf (PL, Miloszow)
KT na území dnešního Německa (okolí Frýdlantského výběžku)
KT na území dnešního Polska (okolí Frýdlantského výběžku)
Romské tábory v Liberci
I. světová válka a tábor v Ostašově
Liberec a okolí (vnitřní město a okolí)
Liberec - Údolí Černé Nisy
Liberec - U Dubu a Walhala
Liberec - Letka
Liberec - Vesec
Liberec - Stráž, podnik Elektromechanik
Český Dub a Hodkovice
Hrádek nad Nisou a okolí
Chrastava a okolí
Frýdlant a okolí
Černousy, Boleslav, Habartice
Nové Město pod Smrkem
Jablonec a okolí
Tanvald a okolí
Smržovka
Jiřetím pod Bukovou
Rychnov u Jablonce nad Nisou
Vyprávění Rado Faltise
Odsunová a sběrná střediska
Podzemní díla - památky na práci vězňů a zajatců