Vábivé ticho

250 Kč
Vábivé ticho
Autor: 
Simpson Joe
ISBN: 
978-80-7217-682-3
EAN: 
9788072176823
Dostupnost: 
SKLADEM
Obvyklá cena: 298 Kč
Sleva: 
16%
Sazba DPH: 
10%
Nakladatel: 
JOTA
Vydání: 
1.
Rok vydání: 
2013
Počet stran: 
312

Život a smrt na Eigeru

Po heroickém zápase o přežití v Andách, o němž podal svědectví ve svém bestselleru Setkání se smrtí, žil Joe Simpson život plný dobrodružství, ale zároveň poznamenaný smrtí. S bolestí v srdci musel přihlížet, jak jeho kamarádi horolezci umírali při nehodách zpochybňujících činnost, jíž zasvětil celý svůj život. Zákon pravděpodobnosti kolem něj neúprosně stahoval své sítě a tragická ztráta blízkého přítele jej dohnala k závažnému rozhodnutí. Nastal čas obrátit se zády k tolik milovaným horám. Muž, který život nikdy nevnímal víc než právě v ohrožení života, dospěl k poznání, že jeho poslední výstup v mracích zahalené, kilometr a půl vysoké severní stěně Eigeru představoval očistné finále. Nyní přichází s vášnivou a drsně upřímnou výpovědí o tom, jakou cenu horolezci platí, aby mohli hrát své nebezpečné hry. Výsledkem je nesmírně emotivní a půvabně dojemná kniha.

Ve svém vyprávění Simpson čtenáře provede extrémními zážitky od laviny v Bolívii, lezení v ledu v Alpách a Coloradu a paraglidingu ve Španělsku až po svou finální konfrontaci s Eigerem a odkryje vnitřní podstatu horolezectví, sílu mysli a křehkost těla v působivě podaných příbězích o radosti i zoufalství. Tématem této nové knihy je píseň sirén o strachu a autorově hrdinné snaze vyrovnat se s ním.

Příběh, při jehož četbě se vám divoce rozbuší srdce a budete zpocenými dlaněmi svírat pomyslné skalní výběžky. Tato kniha není pro slabé nátury a měla by být nejspíš opatřená varováním ministerstva zdravotnictví... - Scotsman

RECENZE

„Když se rozmáchl a já viděl, že se cepín pevně zaklesl, ozvalo se hrabání spolu s rachotem padajícího ledu a jeho levá noha vystřelila do prostoru. Trhl jsem sebou a vzápětí strnul. Tat se odlepil od stěny, jako když se otevřou dveře. Plandal na skále a sveřepe se držel levého cepínu, který právě zaklesl. Pak se začal levou rukou velmi pomalu přitahovat vzhůru. Jeho levá bota sklouzla zpátky, zahrabala o skálu a nalezla stup v další vrstvě volně přilnutého ledu, kde se udržela.“

Mnoho podobných okamžiků najdeme v knihách Joea Simpsona, Angličana, který se narodil v Kuala Lumpur v době, kdy zde jeho otec působil jako příslušník britské armády. Na Edinburské univerzitě vystudoval angličtinu a filozofii, ale hned po promoci se rozhodl věnovat všechen svůj čas alpinismu.

O své vášní – lezení – začal také psát. Celosvětové jméno mu získal bestseller Setkání se smrtí (Touching the Void). V současné době nám vydavatelství Jota přináší jeho román nazvaný Vábivé ticho, s podtitulem Štít smrti a snů (The Beckoning Silence), ve kterém se opět vrací k aktivitě, kterou zná a miluje celou svou duší. K lezení.

Kniha se skládá z dvou set osmdesáti stránek, které ocení nejen lezci, ale i lidé, kteří o skalách a horách nikdy neslyšeli a z lezením nemají žádné zkušenosti. Autor se drží reality a neservíruje čtenářům další dobrodružný brak plný nadlidských hrdinů. Někdo, kdo se těší na anglickou verzi Cliffhangera, bude určitě zklamán. Avšak ti, kteří chtějí skutečně poznat, co obnáší milovat hory, si knihu ihned oblíbí.

Na její stránkách si můžeme přečíst o tom, co lezec cítí, když se krok za krokem pomalu sune k vrcholu. O fyzické, ale hlavně i psychické námaze, kterou ho stojí každý výstup. Každý metr vyčerpání zažijeme s nimi. Ale zároveň zažijeme radost, volnost a pocit smysluplnosti života, který všechny pohltí během lezení.

Dozvíme se o osudech horolezců, o kterých častokrát rozhoduje jenom náhoda, několik metrů či pár stupňů Celsia.

V knize se střídají mrazivé momenty, které zažívají více či méně stateční lidé v ledovcích hor, ale také úvahy o tom, zda tohle riskování stojí za to. Má to nějaký hlubší smysl? Význam, který jen ostatní nevidí? Dává to odvážlivcům hazardujícím se svým zdravím něco na oplátku? Nebo se jen pár šílenců snaží o nemožné, nedosažitelné, nepřežitelné. Odpovědi na tyto otázky dostaneme od člověka, který toho o lezení, riskování a nebezpečí sám ví možná víc, než by si přál. Některé z myšlenek jsou věnovány také paraglidingu. Sportu, který podobně jako hory přináší svobodu, ale i nebezpečí. Radost i námahu.

Kniha vás okamžitě vtáhne do děje. Přesvědčivým způsobem vás strhne a nenechá vás oddechnout si, dokud neprožijete všechna dobrodružství spolu s autorem. Děj je protkán úvahami o mnoha skutečných hrdinech a jejich počínání nejen ve skalách, také hodnocením bezohledných lezců, kteří kvůli dosažení vrcholu zahodí lidskost za hlavu a ženou se bez toho, aniž by i na sekundu pomysleli na jiné, přičemž se řídí slovy jednoho z japonských horolezců, který řekl, že ve výšce nad osm tisíc metrů nemá morálka místo.

S tím však Joe Simpson nesouhlasí a je to vidět i na stránkách jeho knihy, kde se snaží ukázat, že ti nejlepší byli nejen dobrými lezci, ale i výtečnými lidmi. A možná že právě to z nich udělalo legendy.

Musím říct, že Vábivé ticho získalo po přečtení osobitou pozici v mé knihovně a doufám, že brzy k němu přibudou další knihy od tohoto autora, které plánuji přečíst.